NY FILM I SCALA GUDHJEM: DEN GULE MORSKAB HAR BREDT SIG UD OVER HELE VERDEN

De gule Minions og en ung udgave af skurkagtige Gru mødes i MINIONS 2 – HISTORIEN OM GRU, der er gået hen og blevet en vaskeægte kassesucces verden over. Foto©UIP.

 MINIONS 2 – HISTORIEN OM GRU:  Det er ikke hverdagskost, at dagbladet Politikens anmeldere, har ret meget til overs for amerikanske animationsfilm, men med MINIONS 2 – HISTORIEN OM GRU vender bøtten. Således giver Joakim Grundahl ikke alene fire hjerter ud af seks mulige, men skriver også begejstret: ”Nu stikker det helt af for de gule minions. Og det er fandeme sjovt. Ud over at den er fuld af skør fantasi, originale indfald og et tempo, så man glemmer at være sur på Hollywood”.

De andre anmeldere er næsten lige så glade. Det er kun Filmmagasinet Ekko, der af en eller anden grund ikke morede sig, og dræbte de små Minions med blot én stjerne. Suk, hvor må det være en trist sommer for anmelder Nielsen.

I denne nummer 2 befinder vi os i 1970’erne, hvor Gru er barn i en forstad. Det er årtiet for bukser med svaj og disco, men Gru er mere optaget af super-skurke og specielt ’De 6 Slyngler’, som han er kæmpe fan af. Gru har udtænkt en plan for at blive ond nok, så han kan blive medlem af Slyngel-klubben. Her får han hjælp af sine loyale følgere – de gule, kaos-skabende Minions.

Kino.dk skriver under rubrikken: ”Unge afvises i biograferne: Skør minions-trend går viralt”. Det drejer om, at unge teenagere kommer til forestillingerne iklædt gule jakkesæt med bananer i lommerne, mens de hujer, klapper og larmer i takt med at filmen vises. Det er dog ikke alle, der synes, at denne trend er videre sjov. Således har flere biografer bandlyst de unge grundet klager fra øvrige publikummer. Fx har en biograf i England været nødt til at refundere billetter til utilfredse kunder for omkring 11.000 kroner på bare én dag. Den bizarre trend startede på det Kina-baserede sociale medie TikTok, hvor influencere gik i biogafen i grupper iført deres stiveste – gule – puds og deltog højlydt i dialogen.

Trods dette – eller måske netop på grund af denne trend – har HISTORIEN OM GRU på verdensplan indtil videre indtjent tæt på 250 millioner dollars.

MINONS 2 – HISTORIEN OM GRU
vises i Scala Gudhjem
fra torsdag 4. august til og med onsdag 10. august.
Alle dage 19:15.
Biograf-cafeen åbner 45 minutter før filmstart.
Billetpris: 95 kroner.
Spilletid: 90 minutter.
Censur: Frarådes mennesker under 7 år.

Anmelderne var næsten enige:

Aske Nielsen, Filmmagasinet Ekko: De animerede figurer er tilbage i en løs samling af dårlige sketches, der efterhånden bare er enormt irriterende. Man skulle tro, at historien ville køre mere eller mindre på skinner. Men ’Minions 2: Historien’ om Gru’ går konstant i stå i jagten på sjove scenarier. 1 stjerne ud af 6.

Frederik Asschenfeldt Vandrup, Morgenavisen Jyllands-Posten: Det er passende, at landets biografer går i gult samtidig med Tour de France-starten – Minions er i den grad tilbage. 3 stjerner ud af 6.

Joakim Grundahl, Politiken: Nu stikker det helt af for de gule minions. Og det er fandeme sjovt. Ud over at den er fuld af skør fantasi, originale indfald og et tempo, så man glemmer at være sur på Hollywood.
4 hjerter ud af 6.

Film Fakta
MINIONS 2 – HISTORIEN OM GRU

Originaltitel: Minions: The Rise of Gru
Instruktører: Kyle Balda, Brad Ableson og Jonathan Fogel
Manuskript: Matthew Fogel g Brian Lynch
Producere: Janet Healy og Jean-Luc Florinda med flere
Musik: Heitor Pereira og Jack Antonoff
Klipper: Claire Dodgson
Lyd: James Brenn
Special Effects: Régis Aillet med flere
Cast til stemmer: Terri Douglas, Barbara Harris og Mickie McHowan
Dansk distribution: UIP.