RAPPORT 8 FRA BLOGGENS REJSENDE STRINGER – GLEM NU DE KVINDEKAMPE … 8. MARTS ER DET MIG DER SKAL FEJRES
JEG HAR FØDSELSDAG på Kvindernes Internationale Kampdag, nemlig mandag den 8. marts – altså i morgen.
Og at jeg skal dele MIN festdag med alverdens kvinder har traumatiseret mig i nu 63 år. Og det vil jeg fortsat være til min dødsdag. For det er som om de fleste glemmer, at 8. marts sgu er MIN dag.
De seneste år har jeg gjort det til en vane, at fejre dagen i udlandet på steder, jeg ikke kender. Det startede i et fattighjem på Malta. Året efter på et luksushotel i Kiev. Så festede jeg i Moldovas hovedstad Chisinau, og sidste år var det så i Prag.
I år ville jeg så til Istanbul, men det ser ikke lyst ud med flyafgangene denne 8. marts, så jeg må nok – undtagelsesvis – finde en bænk i Kongens Have i København. Her kan en rullepølsemad og en pilsner nok give lidt feststemning.
Som årene går, gør jeg mere og mere ud af min dag, men kvinderne løber alligevel med fokuset. Og det irriterer mig grænseløst.
Tillykke med 8. marts. Tillykke til mig!
Færdigt arbejde.