THERE IS SOMETHING ROTTEN … I GUDHJEM KIRKE

Det så ikke godt ud, da plader og isolerinsmateriale blev fjernet fra væggene i Dåbsrummet. Foto©JohanLorentzen.
DET VAR LUGTEN af råddenskab og mug, der afslørede, at der var noget galt. Lugten kom inde fra det såkaldte ’Dåbsrum’ lige til højre, når man kommer ind i våbenhuset.
Væggene var beklædt med plader og bag pladerne, var der isoleret med rockwool, så der havde dannet sig den meget usunde skimmelsvamp.
Det skulle der gøres noget ved.
Plader og Rockwool er fjernet og en kraftig afrensning forestår. Siden skal al plasticmaling skrabes væk, murene repareres og til sidst skal rummet kalkes.
Det er Johan Lorentzen, der bor på Kirkestien og er medlem af menighedsrådet, der som professionel byggesagkyndig står bag processen.
I hans vejledningen står blandt andet:
- Der monteres bænkebeslag og lakerede bænkebrædder. Det medfører nemmere rengøring af gulv.
- Der opsættes (Vegga) puslebord.
- Modsat bænk monteres en knagerække.
- 1 stk. spejl 40×80 cm opsættes
- Afbryder ændres til sensor.
Arbejdet er i gang og forventes færdigt midt i april.
Johan opdagede ved samme lejlighed, at den udluftningskanal, der var mellem Dåbsrummet og ud til det fri, var blevet lukket med Rockwool. Nu er kanalen blev renset, så der fremover kommer frisk luft til rummet.
Senere skal al træværk uden på kirken udskiftes. Det gælder vindskeder og skodderne i klokketårnet. Det meste er ikke blevet vedligeholdt, og er derfor gået i råd.